Tiszaújhelyi református templom

Tiszaújhely

Fő u. 156.Tiszaújhelyi református templom

A tiszaújhelyi református templom 1220-ban épült római katolikusok részére. Újhelyi Jusztina építtette. A reformáció után az akkori uraság áttért az egész faluval együtt református hitre, így lett a templom attól kezdve református.

A tatárok a tornyot ledöntötték, ezt csak 1895-ben építettek újjá. A templom alatt kripta volt. Ehhez ma már nem lehet hozzáférni, mivel betömték.

A templomtető leégett, amit 1913-ban fedtek be újra. A harangokat (2 darab) 1895-ben öntette Győri István akkori kurátor. A templomkertben a földben sok csontot találtak, amiből arra lehet következtetni, hogy a tatárok itt gyilkolhatták le a falu lakosságát

Kiemelt személy Szép Ferenc akkori lelkész, aki 1895-ben a tornyot és a parókiát építtette. A templom kapitális renoválására 1985-ben került sor utoljára, Horkai Barna akkori lelkipásztor idejében.

A parókia építése 2000. november 1-én kezdődött. December 18-án fejezték be az alapot. 2001. május 14-én megkezdődött a falazás. Az első emelet falazása és betonnal való átfedése megtörtént még ebben az évben.

2002-ben elkészült a második emeleten is a falazás. 2003-ban befedték az épületet. 2004 őszén kezdődött újra a munka. Elkészültek az ajtók és ablakok. A gyülekezeti terembe bevezették a gázt és a villanyt.

Református templom Érdekes helyek Érdekes helyek Kárpátalján Templom Templomok Kárpátalján Református templomok Kárpátalján Látnivalók Látnivalók Kárpátalján Turista látnivalók Református egyház Református egyházközség Református egyházközségek Kárpátalján Látnivalók Tiszaújhelyen Érdekes helyek Tiszaújhelyen

Hirdetés