Beregszászi Kodály Zoltán Művészeti IskolaBeregszászi Kodály Zoltán Művészeti Iskola

A Beregszászi Zeneiskola 1946 őszén nyitotta meg kapuit a zenét tanulni vágyó ifjúság előtt.

Városunkban mindig is voltak tehetséges zenészek, akik zeneoktatással foglalkoztak, de a szervezett, széles körű professzionális szintű zeneoktatása csak a zeneiskola megnyitásával vette kezdetét, 3 pedagógussal és 32 növendékkel.

A kezdet nehézségeit mi sem bizonyítja jobban, hogy bár a zeneiskola megnyitására vonatkozó rendelet már 1945 novemberében megjelent és csak ’46 őszére sikerült megteremteni az induláshoz szükséges minimális személyi és tárgyi feltételeket.

Az iskola megalakulásának kezdeti időszaka elválaszthatatlanul egybeforrt Ladányi Irén nevével, aki alapító tanárként és megbízott igazgatóként egy évig vezette iskolánkat. Ladányi Irén feledhetetlen emlékű zongoraművész és pedagógus. A

Budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián végezte tanulmányait, olyan ismert tanárok irányítása alatt, mint Hegyi Emánuel (zongora), Weiner Leó (kamarazene), Kodály Zoltán (szolfézs), Dohányi Ernő (összhangzattan).

Az iskola 1950-ben költözött a jelenlegi helyére, a Munkácsi utca egyik legszebb épületébe, ahol egykoron városunk egyik legnevesebb költője Győri Dezső élt és dolgozott.

Az 1947-48-as tanévtől már Joachim Flomen, egy Bukarestből származó hegedűművész vette át az iskola irányítását. 7 pedagógus és 53 növendékkel működött az iskola.

1951-től, miután Joachim Floment az Ungvári Filharmóniába helyezték át, Novák Viktort nevezték ki a zeneiskola igazgatójának. Novák Viktor 1985-ig nyugdíjba vonulásáig vezette az intézményt. Az ő irányítása alatt az iskola kétszintes épületszárnnyal növekedett, formálódott ki jelenlegi arculata és Kárpátalja egyik legtekintélyesebb zenei tanintézetévé vált. Igazgatói tevékenységének több mint 30 éve alatt megnégyszereződött az iskola tanulóinak létszáma, fiókintézeteket nyitott: Ilosván, Kaszonyban, Váriban és Bátyuban. Ezek a fiókintézetek ma már önálló zeneiskolákként működnek, így elmondhatjuk, hogy a Beregszászi Zeneiskolából még négy zeneiskola nőtt ki az elmúlt évtizedek alatt.

A Művészeti iskola tanintézetében a hangszerek, a tánc, a szolfézs és a zenetörténet oktatása a szakoknak megfelelő szekciókban folyik, amelyek vezetését kiváló szakmai ismeretekkel és tapasztalatokkal rendelkező pedagógusok látnak el.

A Beregszászi Művészeti Iskola gyermek-együttesei (fúvószenekar, mazsorett csoport) terület szerte, de – a gyakori külföldi szerepléseinek köszönhetően- nemzetközileg is elismertek.
Az évente megrendezett megyei szemléken gyermek-együtteseink és ifjú szólistáink eredményesen szerepelnek, dobogós helyezéseket érnek el.

Zeneiskolák Művészeti oktatás Művészeti iskola Zeneoktatás Zeneiskolák Beregszászban Zeneiskolák Kárpátalján

Hirdetés

Hirdetés